O centru

Obchodní a zábavní centrum ZLATÉ JABLKO se nachází přímo v srdci krajského města Zlín. Svou polohou propojuje centrální zlínské náměstí – náměstí Míru, ulici Rašínovu a ulici Dlouhá. Pokud se dostanete do centra Zlína, Zlaté jablko nemůžete minout.

Zlaté jablko představuje centrální uzel hlavního zlínského náměstí a společně s městskou radnicí přitahuje nejvíce pozornosti a návštěvníků. Přímo v srdci Zlína na vás čekají stylové kavárny, obchody nabité atraktivním zbožím, všechny důležité služby (lékárna, optika, banka, výroba klíčů, květinářství, kadeřnictví,…) a spousta zábavy díky multikinu či 5D kinu.

Ať už ve Zlíně žijete a hledáte důstojné místo pro obchodní schůzky, studujete a chcete se bavit s kamarády, nebo si chcete jen zkrátit čas, těšíme se na vás ve Zlatém jablku.

Podrobné informace o obchodech, službách a restauracích naleznete na našem novém webu. Dozvíte se zde také o novinkách a v Lifestyle blogu, se dočtete mnoho zajímavých informací, ze světa módy, kosmetiky či zdraví.

Vše důležité naleznete na hlavní straně webu zde.

Zlaté jablko

ZLATÉ JABLKO, a.s.
Náměstí Míru 174
Zlín 760 01

Tel. (informace): +420 571 817 111
Email: info@zlatejablko.cz, recepce@zlatejablko.cz
Internet: www.zlatejablko.cz
IČ 25339737

Pro detailní kontaktní informace včetně podrobného popisu toho, jak se k nám dostanete za pomoci různých dopravních prostředků a veřejné dopravy, přejděte do sekce KONTAKTY.

První zmínky o Zlínu se datují do roku 1322. Do konce 19. století se však na pozici Zlína coby malého valašského střediska moc nezměnilo. Až prudký rozvoj firmy Baťa proměnil Zlín v moderní městské centrum. Do něj zapadá i Zlaté jablko.

Jak přišel Zlín ke svému jménu

Za mlada sem slýchávál, že Zlín se prv menovál „Zlaté japko“. Protože tu bylo dobrého fšeckého moc. Ale gdysi tu mašírovali Rusňáci. A s něma jél aj kerýsi násleďník toho jejich trůnu, ešče mladý, za oficíra f tom vojsku on býl. Atoš přijeli sem a faň.

Ale ten násleďník se tu mjel stratit. F tom domku, jag je dnes Slavický hodinář. Tam prý ten násleďníg nocovál a ten ystý co tam tedy bývál, ho mjél zabit. On nahlédál, jak se násleďníg večér vyslékál, a viďa na něm tolig drahých vjecí, tož ho potom v noci zabíl. A hodíl ho do stuďně a stuďňu zasypál.

Na druhý deň násleďníka nebylo. Nigdo nevjeďél, gde se poďél. Ti Rusňáci ho dlúho hledali, fšady ho hledali, až ho potom našli f téj stuďni. A fčil to začalo. Tú rodinu zebrali celú sebú, a jag yh vlékli, tož lidé šli právje s kostela, a tych taky moc pomordovali. A dyžbýl tady zabitý ten mladý násleďník, toš potom sa rosšířilo, že sú tu zlí lidé a ot téj doby se Zlín nemenuje „Zlaté japko“ – ale Zlín.

(Karel Pekárek, Starozlínské pověsti)

Naše centrum se jmenuje Zlaté jablko. Protože v něm je „dobrého fšeckého moc“

Zlaté jablko - historie
Záložna

Záložna

Na východní straně zlínského náměstí stávaly dva domy, č. p. 173, hostinec pana Štěrby a č. p. 174 rolníka Chalupského. Na jeho místě postavila v letech 1891-92 zlínská Občanská záložna (vznikla v r. 1869), sídlící do té doby v 1. patře staré zlínské radnice, podle návrhu Josefa Drahoše z Holešova nový dům, kde umístila své kanceláře a hernu s čítárnou. Ve dvoře byl pak velký sál s galerií, 1. patro bylo užíváno jako byt.

V budově později sídlila i první zlínská lékárna, přechodně třída obecné školy. V roce 1895 záložna koupila i sousední, spodní dům a během roku 1896, do května 1897 nechala za cenu 15 000 zlatých postavit na jeho zbořeništi pod vedením autora, architekta Dominika Feye z Uherského Hradiště, dům s výčepem, restaurací, kavárnou, cizineckými pokoji a bytem restauratéra.

V letech 1926-27 bylo přistavěno dvorní hotelové křídlo, v roce 1931 provedena jeho nadstavba dvěma patry s hotelovými pokoji, v přízemí pak bylo zřízeno přísálí. V budovách záložny se pořádaly bály, zábavy, hrálo ochotnické divadlo, konaly společenské přednášky. V polovině 20. let vzniklo v budově kino, patřící zlínskému spolku čsl. legionářů. Po roce 1945 dostalo kino název Oko. V roce 1934 byly některé prostory přebudovány na další kanceláře a až do vzniku novodobé české spořitelny podporovala Zlínská záložna rozvoj menších živností, rolníků a především stavební ruch ve Zlíně. Ve čtyřicátých letech minulého století vypracoval vynikající architekt Bohuslav Fuchs smělé plány na výstavbu nové budovy, zahrnující celé prostranství od náměstí až k Dlouhé ulici, poválečný vývoj však realizování této stavby již nepřál.

Po roce 1948 přešly budovy záložny pod správu podniku Restaurace a jídelny, v budově bylo ještě nějaký čas v provozu kino Oko, později vedle restaurace přetrvávající v přední části sloužila obyvatelům Zlína i pivnice zbudovaná v zadním traktu. Po listopadu 1989 zadní část domu sloužila jako obchody, tržnice, v patrech byly kanceláře. Na budově byla víceméně opravována už jen její fasáda orientovaná do náměstí Míru, celý komplex nezadržitelně chátral. K novému životu místo probudilo až obchodní a zábavní centrum ZLATÉ JABLKO.